میلگرد حرارتی چیست

صفحه اصلی/میلگرد/میلگرد حرارتی چیست

اگر نام میلگرد حرارتی یا آرماتور حرارتی به گوشتان خورده است و در مورد آن چیز زیادی نمی‌دانید با ما همراه باشید. در این مطلب می‌خوانید که میلگرد حرارتی چیست؟ چه کاربردی دارد و قیمت امروز آن چند است؟

به‌طور خلاصه میلگرد حرارتی یا Thermal rebar نوعی میلگرد است که برای مقابله با ترک خوردن بتن مورداستفاده قرار می‌گیرد.

میلگرد حرارتی چیست

چرا از میلگرد حرارتی استفاده می‌شود؟ 

پس از بتن‌ریزی، به دلیل اینکه بتن در همان ساعات اولیه تمایل زیادی به انقباض و انبساط دارد؛ باعث ایجاد ترک‌خوردگی‌های طولی و عرضی در سطح آن می‌شود. این ترک‌ها معمولاً ایجاد می‌شوند و یک امر عادی هستند. ولی اگر تعداد، عمق و اندازه ترک‌های سطح بتن زیاد باشد، آنگاه باعث نفوذ رطوبت به داخل بتن و فرسایش میلگردها و آرماتورهای معمولی شده و درنتیجه باعث از هم پاشیدن بتن و خسارت‌های بیشتر می‌شود.

از آرماتور حرارتی برای مقابله با تنش‌های ناشی از جمع شدگی و حرارت بتن استفاده می‌شود تا از ترک خوردن بتن جلوگیری کند.

هنگامی‌که بتن به دلایل حرارت و تنش دچار انبساط و انقباض می‌شود، میلگرد حرارتی با بتن درگیر می‌شود و با ماهیت فنری و قدرت کششی خود با انقباض و انبساط بتن مقابله می‌کند و از ایجاد ترک‌های بزرگ جلوگیری می‌شود.

میلگرد حرارتی چیست؟

چرا به آن میلگرد حرارتی می‌گویند؟ احتمالاً با توضیحات بالا متوجه دلیل این نام‌گذاری شده‌اید. بله! به این دلیل میلگرد حرارتی نامیده می‌شود که با حرارت و تنش ایجادشده در بتن مقابله می‌کند.

مطالب مرتبط:  انواع میلگرد و کاربردآن    میلگرد آلیاژی چیست؟    رابیتس چیست؟

آیا استفاده از آرماتور حرارتی لازم و ضروری است؟

در این خصوص کارشناسان و مهندسین سازه نظرات مختلفی ارائه داده‌اند؛

اما با جمع‌بندی تمام نظرات می‌توان گفت که استفاده از میلگرد حرارتی برای ساختمان‌سازی و بتن سقف لازم و ضروری است.

 
کاربرد میلگرد حرارتی

برخی از مهندسین بر این باورند که اگر از میلگرد حرارتی استفاده نشود ترک‌های ایجادشده خیلی زود باعث نفوذ رطوبت، آب و سولفات به داخل بتن شده و باعث از بین رفتن آرماتورها و میلگردهای اصلی می‌شود.

 آن‌ها معتقدند که میلگرد حرارتی علاوه بر نقش حرارتی، نقش بربری هم دارند. همچنین در درازمدت هم در برابر انقباض و انبساط بتن مقاومت کرده و از ترک‌خوردگی‌های بعدی نیز جلوگیری می‌کند.

همچنین مهندسین موافق معتقدند که میلگرد حرارتی باعث می‌شود سقف در برابر نیروهای وارده یکپارچه‌شده و اتصال تیرچه‌ها قوی باشد؛ بنابراین در هنگام زلزله استحکام بالاتری دارد.

این دیدگاه مثبت نسبت به آرماتور حرارتی باعث شده در آیین‌نامه بر لزوم استفاده از آن تأکید شود.

در مقابل برخی دیگر از مهندسین استفاده از آرماتور حرارتی را کاری بیهوده و اتلاف هزینه می‌دانند.

آن‌ها برای مقابله با ترک‌خوردگی بتن راه‌حل‌های دیگری ارائه می‌دهند که ساده، سبک و کم‌هزینه‌تر است.

راه‌حل جایگزین میلگرد حرارتی

  • استفاده از بتن الیافی
  • استفاده از فوق روان کننده
  • کم کردن نسب آب به سیمان

مهندسین مخالف معتقدند الیاف فلزی موجود در بتن الیافی همان نقش آرماتور حرارتی را بازی کرده و از ترک‌خوردگی بتن جلوگیری می‌کنند.

آن‌ها می‌گویند با کم کردن نسبت آب به سیمان در بتن و استفاده از فوق روان کننده‌ها می‌توان بتن را روان‌تر کرده و از ترک خوردن آن جلوگیری کرد.

از میلگرد حرارتی چگونه استفاده می‌شود؟

آرماتور حرارتی به صوت چپ و راست و به شکل T بر روی سقف قرار می‌گیرند و از جمع شدن بتن و ترک خوردن آن جلوگیری می‌کنند. بهترین مکان قرار دادن میلگرد حرارتی یک‌سوم بالای ضخامت دال بتنی است.

اندازه‌های میلگرد حرارتی در بازار

میلگرد حرارتی در سایزهای ۶، ۶٫۵ و ۸ در بازار وجود دارد که نوع رایج آن ۶ و ۶٫۵ است.