ورق اکسین چیست

نوعی ورق فولادی که تحت فرایند نورد گرم و در کارخانه اکسین خوزستان تولید شده است را ورق اکسین می‌نامند. ورق سیاه کارخانه اکسین آن‌قدر معروف است که در بازار به‌طور مستقیم با نام ورق اکسین می‌شناسند. حالا می‌دانید که ورق اکسین چیست؛ اما می‌خواهیم توضیحات بیشتری در این مورد داشته باشیم تا در مورد کارخانه فولاد اکسین و محصولات آن اطلاعات دقیق‌تری داشته باشیم.

ورق سیاه چیست؟

به ورق فولادی که با روش نوردکاری گرم تولید می‌شود، ورق سیاه(قیمت ورق سیاه) می‌گویند. فولاد استفاده شده برای ساخت ورق سیاه عموماً st37 و یا st52 است. این دو فولاد ویژگی‌های زیادی دارند که آن‌ها را برای استفاده در تولید ورق مناسب ساخته است.

به دلیل اینکه ورق تولیدشده با نورد گرم پس از خروج از خط تولید به رنگ تیره و مات است، به آن ورق سیاه می‌گویند. این ورق سیاه را می‌توان تحت فرایند نورد سرد قرار داده، با زدودن آلودگی‌های سطحی به ورق روغنی تبدیل کرد. ورق‌های روغنی نیز ویژگی‌های خاصی دارند و در موارد مختلف به کار برده می‌شوند.

نکته: رایج‌ترین نوع فولاد به کار رفته برای تولید قیمت ورق روغنی، فولاد st12,st13 و st14 است.

ورق سیاه کاربردهای زیادی در صنایع دارد که در ادامه موردبررسی قرار می‌گیرد.

ورق اکسین

معرفی کارخانه فولاد اکسین

این شرکت در سال 1384 تأسیس شده است. این کارخانه یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان ورق‌های فولادی عریض کشور محسوب می‌شود. ورق‌های فولادی تولیدشده در کارخانه اکسین اهواز قابل‌استفاده در صنایع بزرگ و مادر همچون صنایع نفت، گاز و پتروشیمی، صنایع دریایی، ماشین‌سازی و… است. خرید میلگرد و ورق از بهترین برند در ایران

اکسین خوزستان از بهترین و جدیدترین فناوری‌های روز دنیا برای تولید انبوه ورق استفاده می‌کند. در این کارخانه بخش‌های مختلفی برای تولید انواع ورق فولادی وجود دارد که در آن زنجیره‌ی تولید، آزمایش و بسته‌بندی در زمینی به مساحت 160 هکتار و در 10 سالن با زیربنایی در حدود 100000 مترمربع، انجام می‌شود.

اکنون کارخانه فولاد اکسین دارای ظرفیت اسمی سالانه 1،050،000 تن است. از این ظرفیت حدود 210،000 تن قابلیت انجام عملیات حرارتی دارند.

ورودی این کارخانه تختال‌های فولادی است که از کارخانه‌های فولادسازی تأمین می‌شود؛ و محصولات تولیدشده شرکت فولاد اکسین اهواز ورق‌های فولادی با ابعاد مختلف است.

در کارخانه فولاد اکسین برای تولید ورق شش مرحله وجود دارد:

  • پیش گرم کردن تختال فولادی (اسلب)
  • عملیات نورد
  • بازرسی ورق (شامل بازرسی چشمی، بازرسی فراصوتی)
  • برشکاری و موج گیری
  • بسته‌بندی
  • عملیات حرارتی

خصوصیات ورق اکسین چیست؟

محصولات تولیدشده اکسین اهواز ورق‌های فولادی هستند که دارای ویژگی‌هایی همچون مقاومت بالا در برابر خوردگی، کشش، خمش و استحکام بالا هستند. این ورق‌ها در مواردی همچون ساخت لوله‌های(قیمت لوله) انتقال نفت و گاز با قطر بالا، مخازن مایعات نفت و گاز با فشار بالا، ساخت دیگ بخار صنعتی و در صنایع کشتی‌سازی، در سازه‌ها و ساختمان‌های با خصوصیات مکانیکی خاص استفاده می‌شوند.

گفتنی است استحکام کششی ورق اکسین اهواز بعد از عملیات حرارتی تا 1200 نیوتن بر میلی‌متر مربع و میزان تنش تسلیم تا 1000 نیوتن بر میلی‌متر مربع قابل‌افزایش است.

ورق‌های تولیدشده در کارخانه اکسین اهواز دارای ابعاد زیر است:

  • ضخامت: از 8 تا 150 میلی‌متر
  • عرض: از 1100 تا 4500 میلی‌متر
  • طول: از 2500 تا 2400 میلی‌متر

ورق اکسین خوزستان

کاربردهای ورق اکسین اهواز چیست؟

بر اساس نوع کاربرد و نیاز صنایع، ورق‌های اکسین با خصوصیات مکانیکی و شیمیایی مختلفی تولید می‌شوند. به‌عنوان‌مثال ورق فولادی خطوط انتقال نفت و گاز که در گریدهای X42M, X46M, X52M, X56M, X60M, X65M, X70M, X80M تولید می‌شوند، دارای استاندارد کیفیت API 5L است. این محصول دارای جوش‌پذیری، استحکام و مقاومت به خوردگی بالایی است.

ورق‌هایی که برای تولید لوله‌های فولادی جهت کشتی‌سازی، تانکر سازی، ساخت یدک‌کش و سازه دریایی استفاده می‌شوند نیز دارای خصوصیت‌های استحکام بالا، مقاومت به خستگی، مقاومت به خوردگی و جوش‌پذیری بالایی هستند.

ورق‌های فولادی برای ساخت بویلر و مخازن تحت‌فشار، پالایشگاه‌ها، مبدل‌های حرارتی و نیروگاه‌ها دارای خصوصیات مقاومت به خزش، استحکام بالا و مقاومت به خوردگی هستند.

ورق‌های فولادی کارخانه اکسین که مناسب برای کاربردهای ساختمانی هستند در ساختن سازه‌های ساختمانی، پل‌ها، سدها، نیروگاه‌ها و برج‌ها استفاده می‌شوند. این ورق‌های سیاه دارای ویژگی استحکام بالا، مقاومت به خوردگی و جوش‌پذیری مناسب هستند.

در میان محصولات شرکت اکسین، ورق‌های فولادی وجود دارند که در برابر سایش مقاومت خوبی دارند. استحکام تسلیم این ورق‌ها بالاست و در معادن، ماشین‌آلات، صنعت سیمان و لودرها استفاده می‌شود.

نتیجه

همانند بسیاری از مقاطع فولادی دیگر که قیمت آن‌ها روزانه دستخوش تغییر می‌شود، ممکن است قیمت ورق اکسین اهواز هم دچار نوسان شود. به همین منظور شرکت آهن‌آلات شکوهیان قیمت روزانه انواع ورق همچون قیمت ورق st37 اکسین را در سایت قرار می‌دهد تا شما مشتریان عزیز بتوانید به‌راحتی از آن مطلع شده و در صورت نیاز به دریافت پیش فاکتور و قیمت محصولات فولادی دیگر می‌توانید با شماره‌های درج‌شده در سایت تماس بگیرید.