اهمیت فولاد و آهن و نقش تعیین‌کننده آن در رشد و توسعه صنایع مختلف بر کسی پوشیده نیست. می‌توان حدس زد که قیمت جهانی فولاد به چه میزان بر کسب‌وکارها، فعالیت‌ها و صنایع مختلف جهان اثر می‌گذارد؛ اما می‌خواهیم بدانیم چه چیزی بر قیمت فولاد و آهن تأثیر می‌گذارد؟ فاکتورهای تعیین‌کننده قیمت فولاد کدم‌اند؟

همانند بسیاری از محصولات و کالاهای دیگر که در جهان تولید می‌شود، قیمت فولاد نیز تحت تأثیر عوامل مختلفی است که در ادامه بررسی می‌کنیم.

فاکتورهای موثر بر قیمت فولاد

سنگ آهن:

می‌دانیم که آهن و فراورده‌های مرتبط با آن وابسته به سنگ‌آهن(خرید تیرآهن) است. سنگ‌آهن مهم‌ترین عامل و جزء تولید فولاد و آلیاژهای فولادی است بنابراین عامل مهمی در تعیین قیمت فولاد به شمار می‌شود.

قیمت جهانی نفت:
نفت و فراورده‌های نفتی به‌عنوان مهم‌ترین منبع سوخت و انرژی در پالایشگاه‌های مختلف و در کارخانه‌های ذوب‌آهن به شمار می‌روند.

قیمت فولاد

بخشی از قیمت محصولات فولادی به میزان مصرف انرژی برای تولید آن‌ها مربوط می‌شود؛ بنابراین قیمت نفت به‌طور مستقیم بر قیمت فولاد تأثیر دارد. می‌توان با پیش‌بینی قیمت نفت تا حد زیادی قیمت فولاد را نیز پیش‌بینی کرد.

نرخ ارز از فاکتورهای موثر بر قیمت فولاد:

نمی‌توان گفت که نرخ ارز اثر مستقیم بر قیمت فولاد دارد، اما اغلب اوقات نوسانات بازار ارز بازار فولاد را نیز دچار نوسان می‌کند. این امر به خاطر وابسته بودن فرایند تولید فولاد و محصولات فولادی به ارز (به‌خصوص دلار) است. به‌عنوان‌مثال کوره‌ها، ماشین‌ها و ابزارآلات مختلف که در کارخانه‌های ذوب‌آهن استفاده می‌شود، اغلب از خارج وارد می‌شود و هزینه تأمین و نگهداری این ابزار تحت تأثیر نرخ ارز است. همچنین برخی از مواد خام و اولیه کارخانه‌های فولاد از طریق واردات تأمین می‌شود.

هزینه حمل‌ونقل:

اغلب فاکتورهای مؤثر بر قیمت فولاد به هم وابسته و بر هم اثر دارند. هزینه حمل‌ونقل ارتباط مستقیمی با قیمت نفت و نرخ ارز دارد؛ یعنی با بالا رفتن قیمت نفت، قیمت حامل‌های انرژی ازجمله بنزین و گاز نیز بالا می‌رود؛ بنابراین در هزینه حمل‌ونقل تأثیر می‌گذارد. وقتی هزینه حمل‌ونقل بالا باشد، قیمت تمام‌شده فولاد نیز بالا می‌رود.

نرخ و قیمت ضایعات آهن:

آهن‌قراضه یا ضایعات آهن به میزان زیادی بر قیمت محصولات فولادی اثر می‌گذارد. شاید تصور کرد که مواد اولیه تولید فولاد فقط سنگ‌آهن است؛ اما آهن‌قراضه نیز از محصولات اولیه تولید فولاد به شمار می‌رود. حتی به چرات می‌توان گفت قیمت ضایعات آهن یکی از مهم‌ترین فاکتورهای تعیین‌کننده قیمت فولاد به شمار می‌رود.

 

میزان عرضه و تقاضا (نیاز صنایع مختلف و وابسته):

در بسیاری از محصولات ازجمله فولاد، میزان تقاضا بر میزان عرضه و همین‌طور میزان عرضه بر میزان تقاضا اثر دارد. رفتار تولیدکننده و مصرف‌کننده در مواجهه با مقدار و موجودی هر محصول در بازار و میزان تقاضای آن در برخی مواقع کاملاً برعکس است. مثلاً ممکن است به خاطر بالا رفتن تقاضا، عرضه کم شود، یا ممکن است با بالارفنن تقاضا، تولیدکنندگان بتوانند بیشتر تولید کرده و عرضه کنند.

عموماً وقتی محصولی با مقادیر زیادی در بازار موجود باشد و تقاضای آن کم باشد، قیمت آن کاهش پیدا می‌کند.

دوره‌های زمانی مختلف:

مثلاً در زمستان ساخت‌وساز کم می‌شود، تقاضا کم می‌شود، به همین ترتیب قیمت نهایی فولاد تحت تأثیر قرار می‌گیرد. یا اتفاقات و رویدادهای مهم سیاسی و جهانی که ممکن است در برهه‌ای از زمان اتفاقاتی بیافتد که بر قیمت فولاد مؤثر باشد.
شاید این فاکتور کمی دور از ذهن به نظر برسد ولی رویدادهای مهم جهانی که اغلب سیاسی هستند، تأثیرات زیادی بر قیمت محصولات ازجمله فولاد دارند؛ زیرا رویدادهای مهم جهانی بر تصمیمات مهم جهانی، ارتباطات، دادوستدها و… تحت تأثیر می‌گذارد.

بورس کالا از فاکتورهای موثر بر قیمت فولاد:

از فاکتورهای مؤثر دیگر بر قیمت فولاد، وضعیت بازار بورس در زمینه فولاد و صنایع وابسته است. برخی معتقدند با عرضه سهام فولاد در بوس تا حد زیادی می‌توان آرامش را به بازار فولاد تزریق کرد.

از جمله محصولات فولادی که قیمت آن ها به نوسانات قیمت فولاد مربوط می شود را می توان خرید میلگرد و قیمت ورق st52 و قیمت تیرآهن و … دانست.