میلگرد کروم چیست

صفحه اصلی/میلگرد/میلگرد کروم چیست

میلگرد کروم (میل کروم) در ساختار خود مقدار زیادی عنصر کروم دارد. از ویژگی‌های کروم می‌توان به سختی بالا، مقاومت بالا در برابر آسیب و فشار و زنگ نزن بودن اشاره کرد. معمولاً عمر ابزار، وسایل و قطعاتی که با کروم سخت پوشش داده‌شده‌اند ۵ تا ۱۰ برابر بیشتر از انواع مشابه بدون پوشش کروم است.

در مطالب مربوط به میلگرد استیل گفته شد که کروم از مهم‌ترین عناصر آلیاژ استیل است و برای ضدزنگ شدن و مقاومت بالای فلز استیل به کار می‌رود.

در این نوشته به‌طور کامل میلگرد کروم و هارد کروم را معرفی کرده و کاربرد هر یک را توضیح می‌دهیم. همچنین در این سایت شما می‌توانید قیمت روز میلگرد کروم و هارد کروم را ببینید. برای سفارش خرید میل کروم لطفاً با شماره تلفن‌های درج‌شده در این صفحه تماس بگیرید.

میلگرد کروم چیست

تعریف میلگرد کروم، هارد کروم:

 ایجاد یک لایه پوششی سخت فلزی از جنس کروم بر روی اجسام رسانای فلزی  فولاد، آهن، آلومینیوم، نیکل، مس و… برای بالا بردن مقاومت سطح قطعات و جلوگیری از سایش به روش الکترولیز، کروم سخت (هارد کروم) می‌گویند.

احتمالاً اصطلاحاتی مثل شافت، شفت، کروم اینداکشن و یا سخت‌کاری القایی به گوشتان خورده باشد. برای ساخت میله کروم استانداردهایی وجود دارد که تفاوت میان این اصطلاحات را روشن می‌کند.

کاربرد میلگرد کروم معمولی:

کروم معمولی در اغلب جک‌های هیدرولیک استفاده می شود:

 • جک هیدرولیک ماشین‌آلات بسته‌بندی
 • جک هیدرولیک صنایع چوب
 • جک هیدرولیک ادوات کشاورزی
 • جک هیدرولیک ماشین‌آلات راه‌سازی
 • جک هیدرولیک کالابر هیدرولیک
 • جک هیدرولیک صنایع فولادسازی
 • جک هیدرولیک صنایع خودرو و…

انواع میلگرد کروم

میلگرد کروم معمولی (میله هارد کروم معمولی) در بازار به نام میل کروم شناخته می‌شود و دارای قطر ۶ تا ۲۰۰ میلی‌متر با طول شاخه ۶ تا ۷ متر است. میل کروم معمولی از جنس CK45 با تلورانس ابعادی F7 ساخته می‌شود.

مطلب مشابه: میلگرد ترانس چیست؟  میلگرد زیگزاگ چیست؟ 

میلگرد هارد کروم اینداکشن

میل کروم سخت یا میلگرد کروم اینداکش در بازار با نام هارد کروم شناخته می‌شود. دارای قطر ۶ تا ۲۰۰ میلی‌متر با طول شاخه ۶ تا ۷ متر است.

میل کروم معمولی از جنس CK45 با تلورانس ابعادی F7 ساخته می‌شود؛ اما در نوع هارد کروم سختی سطح پوششی کروم به روش سخت‌کاری القایی افزایش‌یافته است که معمولاً عدد سختی بین ۵۵ تا ۶۰ راکول است. (اندازه عمق نفوذ سختی متناسب با قطر تغییر می‌کند)

نکته: قطر (ضخامت آبکاری) کروم در نوع هارد کروم معمولاً ۵۰ میکرون است.

کاربرد میلگرد کروم هارد:

میلگرد کروم اینداکشن در جک‌های هیدرولیکی که در برابر نفوذ آلودگی و ذرات خارجی سخت قرار دارند. یا جک‌های هیدرولیکی که در برابر اصابت جسم خارجی به سطح شفت جک قرار دارند، استفاده می‌شود.

از کاربردهای دیگر میل هارد کروم می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • جک هیدرولیک صنایع دوب و فلزات
 • جک هیدرولیک دستگاه‌های معدنی
 • جک هیدرولیک دستگاه‌های حفاری
 • جک هیدرولیک دستگاه پمپ بتن

سخت‌کاری القایی چیست؟

میلگردی که از این طرق ساخته می‌شود را هارد کروم اینداکشن یا هارد کروم (کروم سخت) می‌نامند. سخت‌کاری القایی (induction hardening) یا به‌عبارت‌دیگر سخت کردن به روش القایی فرایندی است که در آن سطح فلز رسانا را با قرار دادن در یک میدان مغناطیسی بزرگ، سخت می‌کنند.

وقتی فلز رسانا در یک میدان مغناطیسی بزرگ قرار می‌گیرد گرم می‌شود. بلافاصله آن را در مخزنی خنک می‌کنند. حرارت دادن و خنک کردن سریع و ناگهانی باعث می‌شود کریستال‌هایی در لایه بیرونی آن ایجاد شود به‌طوری‌که هسته مرکزی آن تحت تأثیر قرار نمی‌گیرد و خواص خود را حفظ می‌کند.

این عملیات حرارتی سختی سطح میله‌های آبکاری شده با کروم را افزایش می‌دهد که به آن اینداکشن می‌گویند.

میلگرد هارد کروم اینداکشن دارای مقاومت بالا در برابر خم شدن؛ سایش و خوردگی است و میزان عمق نفوذ سختی آن متناسب با قطر میله و پوشش کروم است.

شافت (شفت) چیست؟

شافت میلگردی از جنس فولاد و قطعه است که برای انتقال نیرو و انرژی استفاده می‌شود. شفت حرکات دورانی دارد و تحت تأثیر نیروی پیچش است.

از شافت به‌عنوان ریل جهت حرکت بلبرینگ‌ها استفاده می‌شود. جنس میله‌های شفت اغلب c45 است و روکشی از کروم دارد.

 انواع شافت را می‌توان به شافت کروم معمولی، شافت هارد کروم و شافت فولادی تقسیم کرد.

کیفیت شفت‌ها را عواملی مثل کیفیت آلیاژ، کیفیت ماشین‌کاری، کیفیت پوشش دهی، قطر کروم و… مشخص می‌کند.

به علت نوسانات بازار قیمت میل کروم ممکن است در هر ساعت تغییر کند. برای اطلاع از میلگرد کروم و قیمت آن با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

تلفن: 05137669574