گاردریل چیست

با شنیدن نام گاردریل ساخته شده از تیرآهن(قیمت تیرآهن) احتمالاً جاده‌ها و اتوبان‌ها متصور می‌شوند. اصولاً کاربرد گاردریل­ها در این مکان‌ها است. گاردریل­ها را در کنار جاده‌ها، میان جاده‌ها و در اتوبان‌ها نصب می‌کنند تا وسایل نقلیه را از خطر سقوط و منحرف شدن حفظ کنند، همچنین این حفاظ‌ها برای جدا کردن مسیرهای رفت‌وبرگشت، ورودی و خروجی بزرگراه‌ها و در کل برای کمک به سیستم ترافیک به کار برده می‌شود.

اهمیت و کاربرد گاردریل چیست؟

گاردریل­ها حفاظ‌هایی هستند که جان انسان‌ها را در حین رانندگی حفظ می‌کنند. جاده‌ها به خصوص آن‌هایی که در کنار پرتگاه‌ها قرار دارند، خطر بیشتری برای رانندگان وسایل نقلیه ایجاد می‌کنند. وقتی اتومبیل به هر دلیلی از مسیر خود منحرف می‌شود، اولین چیزی که آن را از سقوط به دره و یا برخورد با موانع سختی مثل گوه، سنگ، درخت و… محافظت می‌کند، گاردریل است. اتوبان‌ها و بزرگراه‌ها را در نظر بگیرید که اتومبیل‌ها در آن با سرعت بالا در حرکت‌اند، در صورت انحراف یا ایجاد هر مشکلی در حرکت، باعث بروز خطرات جبران‌ناپذیر جانی و مالی می‌شود. در اینجا نیز گاردریل­ها با متوقف کردن یا تغییر مسیر دادن اتومبیل منحرف شده از به وجود آمدن فاجعه جلوگیری می‌کنند.

برای اطلاع از خرید میلگرد به صفحه مربوط به آن مراجعه کنید.

گاردریل

انواع گاردریل

گاردریل­ها در انواع مختلفی ساخته می‌شوند تا در مکان‌های مختلف قابل استفاده باشند. هر نوع گاردریل خصوصیات ویژه‌ای دارد و برای اهداف خاصی طراحی شده است.

همان‌طور که گفته شد گاردریل را در کنار و یا وسط جاده‌ها و اتوبان‌ها نصب می‌کنند. بر این اساس گاردریل­ها در سه نوع حفاظ کنار، حفاظ میانی و حفاظ ضربه‌گیر تقسیم می‌شوند.

نکته: گاردریل را با نام جان پناه نیز می‌شناسند.

اما بر اساس ساختار و خصوصیات گاردریل، آن را در سه نوع زیر می‌سازند:

 • گاردریل انعطاف‌پذیر (ارتجاعی)(ورق st37)
 • گاردریل نیمه صلب
 • گاردریل صلب

گاردریل ارتجاعی

بنابراین به حفاظ‌هایی که در هنگام برخورد وسیله نقلیه قابلیت انعطاف‌پذیری دارند، ارتجاعی می‌گویند. این نوع گاردریل­ها خود در چند نوع سه کابلی، دو موجی و سه موجی ساخته می‌شوند.

 • گاردریل دو موجی
 • گاردریل سه موجی
 • گاردریل سه کابلی

نرده‌ها و گاردریل­های سه کابلی از سه کابل محکم ساخته شده که بر روی یک پایه متصل می‌شوند. این گاردریل برای مهار انواع وسیله نقلیه مناسب است. در مناطق ماسه‌ای و برفی عملکرد خوب و برای مکان‌های قوسی شکل مناسب نیست. از معایب و محدودیت‌های این حفاظ می‌توان به فضای موردنیاز زیاد در پشت گاردریل اشاره کرد.

گاردریل دو موجی چیزی شبیه به حفاظ سه کابلی است، با این تفاوت که میزان انعطاف آن کمتر است. نکته حائز اهمیت در نصب این حفاظ، هموار بودن سطح نصب است.

گاردریل سه موجی مشابه دو موجی بوده اما عرض بیشتری دارد؛ بنابراین می‌تواند وسایل نقلیه بیشتری را پوشش داده و نسبت به دو موجی حساسیت کمتری به هموار بودن سطح دارد.

گاردریل­ها و حفاظ‌های نیمه صلب

در مقایسه با گروه قبل، نرده‌های نیمه صلب انعطاف کمتری دارند. در هنگام برخورد وسایل نقلیه با گاردریل­های نیمه صلب انعطاف کمتری وجود دارد. این دسته نیز در چند گروه ساخته می‌شود.

 • سپر یا حفاظ قوطی شکل با پایه ضعیف: سیاست کار در این گاردریل به‌گونه‌ای است که هنگام برخورد وسیله نقلیه، پایه‌های ضعیف در نزدیکی نقطه برخورد شکسته شده و نیرو به پایه‌های مجاور منتقل می‌شود. به‌این‌ترتیب انتقال نیروها تدریجی انجام می‌شوند.
 • حفاظ دو موجی با پایه قوی: این نوع گاردریل با نام دو موجی لقمه دار نیز شناخته می‌شود؛ زیرا یک لقمه میان پایه و سپر قرار دارد که از پرت شدن وسایل نقلیه هنگام برخورد، جلوگیری کند. سازوکار این قابلیت در گرو میزان مقاومت کششی و خمشی سپری و پایه است. طراحی این نوع گاردریل باید طوری باشد که در هنگام برخورد و وارد شدن نیروی زیاد به آن، سپری پاره شود و ماشین از میان آن عبور کند تا وسیله از روی آن پرت نشود؛ اما اگر میزان نیرو خیلی زیاد نباشد پس از برخورد و تصادف، وسیله نقلیه به مسیر بازمی‌گردد.
 • حفاظ سه موجی با پایه قوی: این گاردریل مشابه نوع قبلی بوده ولی سپری آن سه موج دارد. پهنای آن بیشتر و در هنگام تصادف، میزان خسارت کمتر خواهد بود. این گاردریل قابلیت پاسخگویی به وسایل نقلیه بزرگ را نیز دارد.
 • حفاظ سه موجی اصلاح‌شده: تفاوت این سپری با نوع قبلی در رفتاری است که هنگام بروز تصادف نشان می‌دهد. در هنگام برخورد وسیله نقلیه به آن، لبه لقمه و سپری خم می‌شود، بنابراین مقاومت بالا می‌رود و قابلیت پشتیبانی از وسایل نقلیه بزرگ را فراهم می‌کند. گفتنی است حفاظ 3 موجی اصلاح‌شده بهترین نوع گاردریل به حساب می‌آید.

قیمت ورق آهن

حفاظ صلب چیست؟

گاردریل­هایی که هنگام برخورد وسایل نقلیه ثابت می‌مانند و از کمترین میزان انعطاف‌پذیری برخوردارند.

گاردریل صلب با سیستم بتی مقطع متغیر

به خاطر شکننده بودن و احتمال واژگونی این گاردریل­های بتنی به هنگام تصادف، باید نصب و طراحی آن‌ها دقیق بوده و تمامی جوانب سنجیده شود. نوع استاندارد این گاردریل به نام نیوجرسی نیز معروف است.

از گاردریل نیوجرسی برای حفاظ میانی و پل‌ها استفاده می‌شود. همچنین کاهی برای جلوگیری از ریزش خاک به جاده‌ها از این سپری‌ها استفاده می‌شود. اگر به‌درستی طراحی و نصب شوند می‌توانند وسایل نقلیه تا 18 تن را هم مهار کنند.

گاردریل­های بتی به سه حالت مورد استفاده قرار می‌گیرند:

 • با پی یکپارچه
 • با پی سه متری
 • بدون پی

بر اساس اینکه قرار است گاردریل را در کجا و دقیقاً به چه منظور استفاده و نصب کنند، نوع گاردریل مشخص می‌شود. تقریباً تمام گاردریل­ها چند جزء دارند که در همه مشترک است. این اجزا شامل قسمت سپری، قسمت پایه، قسمت ضربه‌گیر یا فاصله‌انداز و پیچ و مهره است. ما در آهن آلات شکوهیان تمام متریال مورد نیاز صنعت را برای ساخت و ساز و …. در اختیار مهندسین و نیازمندان این اقلام با بهترین قیمت فراهم می کنیم. پشتیبانی لحظه از سفارش ثبت شده شما، و همیچنین تحویل به موقع در محل مورد نظر در دستور کاری آهن آلات قرار داد.